United Chemi-Con E37F501CPN392MEB7M
E37F501CPN392MEB7M picture photo
Mfg. Part Number
E37F501CPN392MEB7M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E37F501CPN392MEB7M.pdf
Availability of E37F501CPN392MEB7M
QUANTITY
E37F501CPN392MEB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F501CPN392MEB7M
Internal Part NumberEIS-E37F501CPN392MEB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.646" (118.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F501CPN392MEB7M
Related LinksE37F501CP, E37F501CPN392MEB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F501CPN392MEB7M Details Description
Related parts for E37F501CPN392MEB7M
CONN HEADER 78POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS AWG28 R/ANGLE datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SONAR RANGING CONTROL 16-DIP datasheet.pdf
THERMAL IMAGER VISOR datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
THERMOELECTRC ASSY AIR-AIR 24V datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
STACKING CONN 6POS HEADER datasheet.pdf
4700UF 80V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf