United Chemi-Con E37F501CPN822MFF5M
E37F501CPN822MFF5M picture photo
Mfg. Part Number
E37F501CPN822MFF5M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E37F501CPN822MFF5M.pdf
Availability of E37F501CPN822MFF5M
QUANTITY
E37F501CPN822MFF5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F501CPN822MFF5M
Internal Part NumberEIS-E37F501CPN822MFF5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F501CPN822MFF5M
Related LinksE37F501CP, E37F501CPN822MFF5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F501CPN822MFF5M Details Description
Related parts for E37F501CPN822MFF5M
CARDEDGE 15POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.35A 5DSBGA datasheet.pdf
POT 2.5K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS 7.50MM NAT datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 79W datasheet.pdf