United Chemi-Con E37F501HPN182MCD0M
E37F501HPN182MCD0M picture photo
Mfg. Part Number
E37F501HPN182MCD0M
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E37F501HPN182MCD0M.pdf
Availability of E37F501HPN182MCD0M
QUANTITY
E37F501HPN182MCD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F501HPN182MCD0M
Internal Part NumberEIS-E37F501HPN182MCD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8A
Impedance-
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.157" (131.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F501HPN182MCD0M
Related LinksE37F501HP, E37F501HPN182MCD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F501HPN182MCD0M Details Description
Related parts for E37F501HPN182MCD0M
CIR BRKR THRM 1.8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 80MA 4-SSOP datasheet.pdf
CONN FPC VERT 29POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CABLE TIE 30LB. 5.83" RED datasheet.pdf