United Chemi-Con E37L401CPN392ME92M
E37L401CPN392ME92M picture photo
Mfg. Part Number
E37L401CPN392ME92M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37L401CPN392ME92M.pdf
Availability of E37L401CPN392ME92M
QUANTITY
E37L401CPN392ME92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37L401CPN392ME92M
Internal Part NumberEIS-E37L401CPN392ME92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.7A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.661" (93.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37L401CPN392ME92M
Related LinksE37L401CP, E37L401CPN392ME92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37L401CPN392ME92M Details Description
Related parts for E37L401CPN392ME92M
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QD N-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 4.5V datasheet.pdf
BOARD EVAL 73S1210 LITE MULT SAM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf