United Chemi-Con E37L401HPN332MCD0M
E37L401HPN332MCD0M picture photo
Mfg. Part Number
E37L401HPN332MCD0M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37L401HPN332MCD0M.pdf
Availability of E37L401HPN332MCD0M
QUANTITY
E37L401HPN332MCD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37L401HPN332MCD0M
Internal Part NumberEIS-E37L401HPN332MCD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11A
Impedance-
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.157" (131.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37L401HPN332MCD0M
Related LinksE37L401HP, E37L401HPN332MCD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37L401HPN332MCD0M Details Description
Related parts for E37L401HPN332MCD0M
RES SMD 432 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E3 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON BLANK 1.9-2.65MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 30A TO-247 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONNECTOR 32POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf