Vicor Corporation V28A36H200BG3
V28A36H200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A36H200BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36H200BG3.pdf
Availability of V28A36H200BG3
QUANTITY
V28A36H200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36H200BG3
Internal Part NumberEIS-V28A36H200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36H200BG3
Related LinksV28A36, V28A36H200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36H200BG3 Details Description
Related parts for V28A36H200BG3
RES 130 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SCSI INT/EXT BRACKET 1.5M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 4POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN HEADR 11PS 2MM VERT W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf