Vishay/BCcomponents HVR2500007153FR500
HVR2500007153FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500007153FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500007153FR500.pdf
Availability of HVR2500007153FR500
QUANTITY
HVR2500007153FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500007153FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500007153FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500007153FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500007153FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500007153FR500 Details Description
Related parts for HVR2500007153FR500
CONN HEADER 11POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FET FR LDMOS 150W H37248-2 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
20 SIL SLOTTED HEADER datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A VESM datasheet.pdf
WSP-M32 STOPPING PLUG SS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf