United Chemi-Con E37X401CPN392MDE3M
E37X401CPN392MDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E37X401CPN392MDE3M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37X401CPN392MDE3M.pdf
Availability of E37X401CPN392MDE3M
QUANTITY
E37X401CPN392MDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X401CPN392MDE3M
Internal Part NumberEIS-E37X401CPN392MDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.1A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X401CPN392MDE3M
Related LinksE37X401CP, E37X401CPN392MDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X401CPN392MDE3M Details Description
Related parts for E37X401CPN392MDE3M
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO214AB datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
EVAL BOARD BLE113 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 40POS BRD-FPC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf