United Chemi-Con E37X501CPN332MF92M
E37X501CPN332MF92M picture photo
Mfg. Part Number
E37X501CPN332MF92M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E37X501CPN332MF92M.pdf
Availability of E37X501CPN332MF92M
QUANTITY
E37X501CPN332MF92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X501CPN332MF92M
Internal Part NumberEIS-E37X501CPN332MF92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37X
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.1A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)3.661" (93.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X501CPN332MF92M
Related LinksE37X501CP, E37X501CPN332MF92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X501CPN332MF92M Details Description
Related parts for E37X501CPN332MF92M
RES SMD 274K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.29KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CL 2.56" X 1.97" datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 24POS datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 220K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf