United Chemi-Con E37X501CPN392MEE3M
E37X501CPN392MEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E37X501CPN392MEE3M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E37X501CPN392MEE3M.pdf
Availability of E37X501CPN392MEE3M
QUANTITY
E37X501CPN392MEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X501CPN392MEE3M
Internal Part NumberEIS-E37X501CPN392MEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37X
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.8A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X501CPN392MEE3M
Related LinksE37X501CP, E37X501CPN392MEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X501CPN392MEE3M Details Description
Related parts for E37X501CPN392MEE3M
REGULATOR 1.3-3.5V 5.5VIN HORZ datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
PELTIER UT11,12,F2,3030,TA,RT,W6 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
AM60079T2 2.5 MM TOOLING datasheet.pdf
MOTOR AM63131N136 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 5 POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf