Omron Automation & Safety E3F2-DS30B41 2M
E3F2-DS30B41 2M picture photo
Mfg. Part Number
E3F2-DS30B41 2M
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
SENSOR PNP DIFF 2M RADIAL PLAST
Datasheet Download
E3F2-DS30B41 2M.pdf
Availability of E3F2-DS30B41 2M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E3F2-DS30B41 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E3F2-DS30B41 2M
Internal Part NumberEIS-E3F2-DS30B41 2M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE3F2 Series May/2013
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
SeriesE3F2
Sensing MethodReflective, Diffuse
Sensing Distance11.811" (300mm)
Voltage - Supply10 V ~ 30 V
Response Time2.5ms
Output ConfigurationPNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Connection MethodWire
Ingress ProtectionIEC IP67, IP69K
Cable Length*
Light SourceInfrared
Adjustment TypeAdjustable
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3F2-DS30B41 2M
Related LinksE3F2-DS, E3F2-DS30B41 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E3F2-DS30B41 2M Details Description
Related parts for E3F2-DS30B41 2M
PROGRAMMER BASELINE FLASH MCU datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-DIP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 21POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
IC ENERGY MEAS PROC LMU TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
COUPLER 5-1200MHZ 16DB SM123 datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf