Toshiba Semiconductor & Storage TC74LCX240FT(EL)
TC74LCX240FT(EL) picture photo
Mfg. Part Number
TC74LCX240FT(EL)
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP
Datasheet Download
TC74LCX240FT(EL).pdf
Availability of TC74LCX240FT(EL)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC74LCX240FT(EL) Order Process
Ship out your order
Specifications of TC74LCX240FT(EL)
Internal Part NumberEIS-TC74LCX240FT(EL)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
SeriesTC74LCX
PackagingDigi-Reel®
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC74LCX240FT(EL)
Related LinksTC74LCX2, TC74LCX240FT(EL) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TC74LCX240FT(EL) Details Description
Related parts for TC74LCX240FT(EL)
CONN RING 8 AWG #8 TERMINYL datasheet.pdf
LED ALGAAS HIRED DIFF RA PCB 3MM datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.17V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 24LSSOP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf