Littelfuse Q4010R5TP
Q4010R5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q4010R5TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 400V 10A TO220
Datasheet Download
Q4010R5TP.pdf
Availability of Q4010R5TP
QUANTITY
Q4010R5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4010R5TP
Internal Part NumberEIS-Q4010R5TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4010R5TP
Related LinksQ401, Q4010R5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4010R5TP Details Description
Related parts for Q4010R5TP
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.8V W/REF SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 454MA 900 MOHM datasheet.pdf