Omron Automation & Safety E3H2-DS10B4M 2M
E3H2-DS10B4M 2M picture photo
Mfg. Part Number
E3H2-DS10B4M 2M
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
M12 DIFFUSE PNP 100MM 2M CBL
Datasheet Download
E3H2-DS10B4M 2M.pdf
Availability of E3H2-DS10B4M 2M
QUANTITY
E3H2-DS10B4M 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E3H2-DS10B4M 2M
Internal Part NumberEIS-E3H2-DS10B4M 2M
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
SeriesE3H2
Sensing MethodReflective, Diffuse
Sensing Distance3.937" (100mm)
Voltage - Supply10 V ~ 30 V
Response Time1.1ms
Output ConfigurationNPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Connection MethodCable
Ingress ProtectionIP67
Cable Length*
Light SourceInfrared (880nm)
Adjustment Type-
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3H2-DS10B4M 2M
Related LinksE3H2-DS, E3H2-DS10B4M 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E3H2-DS10B4M 2M Details Description
Related parts for E3H2-DS10B4M 2M
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 12POS 25MM PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS CLOSE END SRC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 189MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
LABEL ESD ATTENTION 2X2 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 379MA 1.4 OHM datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
AB 4C 4#8 PIN PLUG datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf