Omron Automation & Safety E3JM-10M4-N
E3JM-10M4-N picture photo
Mfg. Part Number
E3JM-10M4-N
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
PES SEP 10M SPDT
Datasheet Download
E3JM-10M4-N.pdf
Availability of E3JM-10M4-N
QUANTITY
E3JM-10M4-N Order Process
Ship out your order
Specifications of E3JM-10M4-N
Internal Part NumberEIS-E3JM-10M4-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
SeriesE3JM
Sensing MethodThrough-Beam
Sensing Distance393.7" (10m) 32.8'
Voltage - Supply12 V ~ 240 V, 24 V ~ 240 V
Response Time30ms
Output ConfigurationLight-On/Dark-On
Connection MethodTerminal Block
Ingress ProtectionIEC IP66
Cable Length*
Light SourceInfrared (950nm)
Adjustment Type-
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3JM-10M4-N
Related LinksE3JM-, E3JM-10M4-N Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E3JM-10M4-N Details Description
Related parts for E3JM-10M4-N
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
BOARD DEMO 71M6511 ENERGY METER datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 4500K 12" ALUM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CATEGORY 6 PATCH CORD datasheet.pdf
SIZE 20, 8-2 POSITION MODULE datasheet.pdf
30UF 50V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf