Omron Automation & Safety E3T-SL14R
E3T-SL14R picture photo
Mfg. Part Number
E3T-SL14R
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
SENS OPTO REFL 5MM-15MM WIRE MOD
Datasheet Download
E3T-SL14R.pdf
Availability of E3T-SL14R
QUANTITY
E3T-SL14R Order Process
Ship out your order
Specifications of E3T-SL14R
Internal Part NumberEIS-E3T-SL14R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
SeriesE3T
Sensing MethodReflective, Convergent
Sensing Distance0.197" ~ 0.591" (5mm ~ 15mm) ADJ
Voltage - Supply12 V ~ 24 V
Response Time1ms
Output ConfigurationPNP - Open Collector/Dark-ON
Connection MethodWire
Ingress ProtectionIEC IP67
Cable Length*
Light SourceInfrared (650nm)
Adjustment Type-
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3T-SL14R
Related LinksE3T-, E3T-SL14R Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E3T-SL14R Details Description
Related parts for E3T-SL14R
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS DUAL GOLD datasheet.pdf
TELESCOPE FITTING 2.5X2.5" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.8A 51 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK AND CLIPS FOR 2 TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 430MA 1.29 OHM datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf