| Internal Part Number | EIS-E3T-ST12-U1R | |
| Sensing Method | Through-Beam | |
| Sensing Distance | 39.370" (1m) | |
| Voltage - Supply | 12 V ~ 24 V | |
| Response Time | 1ms | |
| Output Configuration | NPN - Open Collector/Dark-ON | |
| Connection Method | Cable | |
| Adjustment Type | Adjustable | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C | |