Delta Electronics E48SH1R250NRFH
E48SH1R250NRFH picture photo
Mfg. Part Number
E48SH1R250NRFH
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
MODULE DC/DC 8TH BRICK 1.2V 50A
Datasheet Download
E48SH1R250NRFH.pdf
Availability of E48SH1R250NRFH
QUANTITY
E48SH1R250NRFH Order Process
Ship out your order
Specifications of E48SH1R250NRFH
Internal Part NumberEIS-E48SH1R250NRFH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Efficiency Isolated DC/DC Converters
Isolated DC/DC Converter Design Considerations
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi E48SH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.9mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 129°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E48SH1R250NRFH
Related LinksE48SH1R, E48SH1R250NRFH Datasheet, Delta Electronics Distributor
E48SH1R250NRFH Details Description
Related parts for E48SH1R250NRFH
RES SMD 110K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 500OHM 25C datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 2P(GREEN) datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CTV 61C 61#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 13C 13#22D SKT PLUG datasheet.pdf
47UF 450V 16X35,5 datasheet.pdf
330UF 25V 10X16MM 105C 6000H datasheet.pdf