Schaffner EMC Inc. FN258L-16-29
FN258L-16-29 picture photo
Mfg. Part Number
FN258L-16-29
Brief Description
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 16A
Datasheet Download
FN258L-16-29.pdf
Availability of FN258L-16-29
QUANTITY
FN258L-16-29 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN258L-16-29
Internal Part NumberEIS-FN258L-16-29
Voltage - Rated AC-
Current16A
Frequency - Operating60Hz
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)277V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)480V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN258L-16-29
Related LinksFN258L, FN258L-16-29 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN258L-16-29 Details Description
Related parts for FN258L-16-29
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.6A 4-WLCSP datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG TERM datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf