| Internal Part Number | EIS-E52-IC20A-4.8-1M | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Thermocouple, Temperature Probe | |
| Series | E52 | |
| Element Type | J - Type | |
| Temperature Range | 0 ~ 400°C | |
| Length - Lead Wire | 1m | |
| Conductor Type | Grounded | |
| Terminal Type | Exposed Lead Wires | |
| Length - Protective Tube | 200mm | |
| Diameter - Protective Tube | 4.8mm | |