Omron Automation & Safety E5AC-TRR4A5M-010
E5AC-TRR4A5M-010 picture photo
Mfg. Part Number
E5AC-TRR4A5M-010
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
E5AC-TRR4A5M-010.pdf
Availability of E5AC-TRR4A5M-010
QUANTITY
E5AC-TRR4A5M-010 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5AC-TRR4A5M-010
Internal Part NumberEIS-E5AC-TRR4A5M-010
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5AC-T
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (6)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.984" (25.00mm), 0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 92.00mm x 92.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Heater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5AC-TRR4A5M-010
Related LinksE5AC-TRR, E5AC-TRR4A5M-010 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5AC-TRR4A5M-010 Details Description
Related parts for E5AC-TRR4A5M-010
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
TAPE PACKAGING CLEAR 48MMX50M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 8SIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 160MA 125VAC 2SMD datasheet.pdf