Omron Automation & Safety E5AK-AA2-500
E5AK-AA2-500 picture photo
Mfg. Part Number
E5AK-AA2-500
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
E5AK-AA2-500.pdf
Availability of E5AK-AA2-500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5AK-AA2-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5AK-AA2-500
Internal Part NumberEIS-E5AK-AA2-500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5AK
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.590" (15.00mm), 0.413" (10.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 92.00mm x 92.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesHeater Fault Detection, Option Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5AK-AA2-500
Related LinksE5AK-A, E5AK-AA2-500 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5AK-AA2-500 Details Description
Related parts for E5AK-AA2-500
CONN RECEPT RT/A 2MM 120POS 30AU datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 1000V 22A SP4 datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 750A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf
1X5 MAG45 10/10 G/Y LED W/LUBE datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 3.5 INCH datasheet.pdf