Omron Automation & Safety E5AZ-C3MT AC100-240
E5AZ-C3MT AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5AZ-C3MT AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5AZ-C3MT AC100-240.pdf
Availability of E5AZ-C3MT AC100-240
QUANTITY
E5AZ-C3MT AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5AZ-C3MT AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5AZ-C3MT AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5AZ
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output TypeAnalog, Relay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 92.00mm x 92.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesOption Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5AZ-C3MT AC100-240
Related LinksE5AZ-C3MT, E5AZ-C3MT AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5AZ-C3MT AC100-240 Details Description
Related parts for E5AZ-C3MT AC100-240
JUMPER-H1506TR/A2015G/H1506TR12" datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf