Omron Automation & Safety E5AZ-C3T AC100-240
E5AZ-C3T AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5AZ-C3T AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5AZ-C3T AC100-240.pdf
Availability of E5AZ-C3T AC100-240
QUANTITY
E5AZ-C3T AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5AZ-C3T AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5AZ-C3T AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5AZ
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output TypeAnalog, Relay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 92.00mm x 92.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5AZ-C3T AC100-240
Related LinksE5AZ-C3T , E5AZ-C3T AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5AZ-C3T AC100-240 Details Description
Related parts for E5AZ-C3T AC100-240
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WT6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 265MA 1.3 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 105W datasheet.pdf