Omron Automation & Safety E5C2-R20L-D-10-212F-AC24
E5C2-R20L-D-10-212F-AC24 picture photo
Mfg. Part Number
E5C2-R20L-D-10-212F-AC24
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V
Datasheet Download
E5C2-R20L-D-10-212F-AC24.pdf
Availability of E5C2-R20L-D-10-212F-AC24
QUANTITY
E5C2-R20L-D-10-212F-AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5C2-R20L-D-10-212F-AC24
Internal Part NumberEIS-E5C2-R20L-D-10-212F-AC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationE5C2 Coil Voltage Jan/2014
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5C2
TypeTemperature Controller (Type J)
Input Range32°F ~ 212°F
Output TypeRelay
Control MethodOn/Off
Communications-
Number Of Characters Per Row-
Display TypeAnalog Dial
Display Characters - Height-
Voltage - Supply24VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP40 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5C2-R20L-D-10-212F-AC24
Related LinksE5C2-R20L-D-, E5C2-R20L-D-10-212F-AC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5C2-R20L-D-10-212F-AC24 Details Description
Related parts for E5C2-R20L-D-10-212F-AC24
RES SMD 1.27K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A INV 8CDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC14B/AE14M/AKC14B datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf