Omron Automation & Safety E5C2R20J0400C32752F-AC240
E5C2R20J0400C32752F-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
E5C2R20J0400C32752F-AC240
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 200-240V
Datasheet Download
E5C2R20J0400C32752F-AC240.pdf
Availability of E5C2R20J0400C32752F-AC240
QUANTITY
E5C2R20J0400C32752F-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5C2R20J0400C32752F-AC240
Internal Part NumberEIS-E5C2R20J0400C32752F-AC240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationE5C2 Coil Voltage Jan/2014
Multiple Devices Nameplate May/2015
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5C2
TypeTemperature Controller (Type J)
Input Range0°C ~ 400°C, 32°F ~ 752°F
Output TypeRelay
Control MethodOn/Off
Communications-
Number Of Characters Per Row-
Display TypeAnalog Dial
Display Characters - Height-
Voltage - Supply200 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP40 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesSensor Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5C2R20J0400C32752F-AC240
E5C2R20J0400C32752F-AC240 Details Description
Related parts for E5C2R20J0400C32752F-AC240
RES 0.25 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 800MM X 600MM datasheet.pdf
D4N-2DRE datasheet.pdf
RES SMD 14.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V SO8FL datasheet.pdf