Omron Automation & Safety E5CK-TAA1 AC100-240
E5CK-TAA1 AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5CK-TAA1 AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
E5CK-TAA1 AC100-240.pdf
Availability of E5CK-TAA1 AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5CK-TAA1 AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CK-TAA1 AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5CK-TAA1 AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CK-T
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay, Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.472" (12.00mm), 0.315" (8.00mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesHeater Fault Detection, Option Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5CK-TAA1 AC100-240
Related LinksE5CK-TAA1, E5CK-TAA1 AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5CK-TAA1 AC100-240 Details Description
Related parts for E5CK-TAA1 AC100-240
SWITCH PUSH SPDT 0.03A 12V datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR 24-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS 0.8MM SMD datasheet.pdf