Omron Automation & Safety E5CSZ-QT AC100-240
E5CSZ-QT AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5CSZ-QT AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V
Datasheet Download
E5CSZ-QT AC100-240.pdf
Availability of E5CSZ-QT AC100-240
QUANTITY
E5CSZ-QT AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CSZ-QT AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5CSZ-QT AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CSZ
TypeTemperature Controller (RTD, Type J, K, L)
Input Range-99°C ~ 1300°C
Output TypeVoltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row3.5
Display TypeLED - Red Characters
Display Characters - Height0.531" (13.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP50 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesSensor Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5CSZ-QT AC100-240
Related LinksE5CSZ-QT , E5CSZ-QT AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5CSZ-QT AC100-240 Details Description
Related parts for E5CSZ-QT AC100-240
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
T/Y+ WIRE CONN 500/JUG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 440VAC AXIAL datasheet.pdf