Omron Automation & Safety E5CZ-R2MT AC100-240
E5CZ-R2MT AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5CZ-R2MT AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Datasheet Download
E5CZ-R2MT AC100-240.pdf
Availability of E5CZ-R2MT AC100-240
QUANTITY
E5CZ-R2MT AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CZ-R2MT AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5CZ-R2MT AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CZ
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesOption Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5CZ-R2MT AC100-240
Related LinksE5CZ-R2MT, E5CZ-R2MT AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5CZ-R2MT AC100-240 Details Description
Related parts for E5CZ-R2MT AC100-240
SENS PROX M30 15MM DC2W-NO SHLD datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2500K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 8POS datasheet.pdf