AVX Corporation TAP225K025SCS
TAP225K025SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP225K025SCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP225K025SCS.pdf
Availability of TAP225K025SCS
QUANTITY
TAP225K025SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP225K025SCS
Internal Part NumberEIS-TAP225K025SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP225K025SCS
Related LinksTAP225, TAP225K025SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP225K025SCS Details Description
Related parts for TAP225K025SCS
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 44-PLCC datasheet.pdf
JOYSTICK SERIES1 3AXIS 2 BUTTON datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 50V 0.16A 6TSSOP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
ENERCHIP CBC34803 EVAL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf