Omron Automation & Safety E5EC-QX4A5M-011
E5EC-QX4A5M-011 picture photo
Mfg. Part Number
E5EC-QX4A5M-011
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Datasheet Download
E5EC-QX4A5M-011.pdf
Availability of E5EC-QX4A5M-011
QUANTITY
E5EC-QX4A5M-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EC-QX4A5M-011
Internal Part NumberEIS-E5EC-QX4A5M-011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EC
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (4), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Heater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EC-QX4A5M-011
Related LinksE5EC-QX, E5EC-QX4A5M-011 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5EC-QX4A5M-011 Details Description
Related parts for E5EC-QX4A5M-011
IC OPAMP MINI 300MHZ R/R 8-UMAX datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M PREWIRED MOD datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.87"L X 5.91"W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 0804 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
2M390MS076-ZNU-14-09-20 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf