Thomas Research Products PLED200W-114-C1750-D
PLED200W-114-C1750-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED200W-114-C1750-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED DRIVER 200W 1750MA DIMMABLE
Datasheet Download
PLED200W-114-C1750-D.pdf
Availability of PLED200W-114-C1750-D
QUANTITY
PLED200W-114-C1750-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED200W-114-C1750-D
Internal Part NumberEIS-PLED200W-114-C1750-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED200W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output38 ~ 114 V
Current - Output (Max)1.75A
Power (Watts)200W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED200W-114-C1750-D
Related LinksPLED200W-1, PLED200W-114-C1750-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED200W-114-C1750-D Details Description
Related parts for PLED200W-114-C1750-D
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf