Omron Automation & Safety E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24
E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24 picture photo
Mfg. Part Number
E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V
Datasheet Download
E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24.pdf
Availability of E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24
QUANTITY
E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24
Internal Part NumberEIS-E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EN-H
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (4)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row5, 5, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.465" (11.80mm), 0.319" (8.10mm), 0.228" (5.80mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Option Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24
E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24 Details Description
Related parts for E5EN-HPRR2BFMD-500 AC/DC24
FIXED IND 27UH 1.76A 110 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 10% 630VDC datasheet.pdf