Vishay/Dale RWR81S4420BRB12
RWR81S4420BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4420BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 442 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4420BRB12.pdf
Availability of RWR81S4420BRB12
QUANTITY
RWR81S4420BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4420BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4420BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4420BRB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4420BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4420BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S4420BRB12
CONN HEADER 68POS R/A LONG T/ datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC UART FIFO 1B 28PLCC datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 54MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 23MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M20 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf