Omron Automation & Safety E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240
E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240.pdf
Availability of E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240
QUANTITY
E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EN-HT
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3), Option Cards Available
Display Characters - Height0.465" (11.80mm), 0.319" (8.10mm), 0.228" (5.80mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Option Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240
E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240 Details Description
Related parts for E5EN-HTAA3BFM-500 AC100-240
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud 5 Pair datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .100 30GOLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/YEL 100' datasheet.pdf
CABLE MALE BNC/TNC RG58C/U 36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 100MA 12V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FUSE LINK 500V AM NH 160A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf