Omron Automation & Safety E5EZ-R3T AC100-240
E5EZ-R3T AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5EZ-R3T AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Datasheet Download
E5EZ-R3T AC100-240.pdf
Availability of E5EZ-R3T AC100-240
QUANTITY
E5EZ-R3T AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5EZ-R3T AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5EZ-R3T AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5EZ
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output TypeRelay (4)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.551" (14.00mm), 0.374" (9.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5EZ-R3T AC100-240
Related LinksE5EZ-R3T , E5EZ-R3T AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5EZ-R3T AC100-240 Details Description
Related parts for E5EZ-R3T AC100-240
IC CONTROLLER DDR 28-QSOP datasheet.pdf
RES 75 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 190MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf