Omron Automation & Safety E5GN-R103TD-FLK AC/DC24
E5GN-R103TD-FLK AC/DC24 picture photo
Mfg. Part Number
E5GN-R103TD-FLK AC/DC24
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V
Datasheet Download
E5GN-R103TD-FLK AC/DC24.pdf
Availability of E5GN-R103TD-FLK AC/DC24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5GN-R103TD-FLK AC/DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5GN-R103TD-FLK AC/DC24
Internal Part NumberEIS-E5GN-R103TD-FLK AC/DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE5GN 21/May/2014
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5GN
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 50mV
Output TypeRelay (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (CompoWay/F, Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.295" (7.50mm), 0.142" (3.60mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 45.00mm x 22.20mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5GN-R103TD-FLK AC/DC24
Related LinksE5GN-R103TD, E5GN-R103TD-FLK AC/DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5GN-R103TD-FLK AC/DC24 Details Description
Related parts for E5GN-R103TD-FLK AC/DC24
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220AB datasheet.pdf
RESISTOR KIT 1/4W 7300PCS datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SC70 datasheet.pdf
SWITCH SPDT TOP PLUNGER datasheet.pdf
RES 549 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf