Vishay/BCcomponents SFR2500004700JA500
SFR2500004700JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004700JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004700JA500.pdf
Availability of SFR2500004700JA500
QUANTITY
SFR2500004700JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004700JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004700JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004700JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500004700JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004700JA500 Details Description
Related parts for SFR2500004700JA500
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS.100 DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf