United Chemi-Con E91F351VSN391MR50T
E91F351VSN391MR50T picture photo
Mfg. Part Number
E91F351VSN391MR50T
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
E91F351VSN391MR50T.pdf
Availability of E91F351VSN391MR50T
QUANTITY
E91F351VSN391MR50T Order Process
Ship out your order
Specifications of E91F351VSN391MR50T
Internal Part NumberEIS-E91F351VSN391MR50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series91F
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)225 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E91F351VSN391MR50T
Related LinksE91F351VS, E91F351VSN391MR50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E91F351VSN391MR50T Details Description
Related parts for E91F351VSN391MR50T
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES MF HV .25W 470K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 12POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE6 PG16 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf