Mechatronics Fan Group E9225E24B-FSR
E9225E24B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
E9225E24B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC
Datasheet Download
E9225E24B-FSR.pdf
Availability of E9225E24B-FSR
QUANTITY
E9225E24B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of E9225E24B-FSR
Internal Part NumberEIS-E9225E24B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesE9225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow56.0 CFM (1.58m³/min)
Static Pressure0.280 in H2O (69.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise39 dB(A)
Power (Watts)-
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.255A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E9225E24B-FSR
Related LinksE9225E, E9225E24B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
E9225E24B-FSR Details Description
Related parts for E9225E24B-FSR
FIXED IND 47UH 2.8A 69 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 20PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZD15 datasheet.pdf
TVS DIODE 6XSON datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf