United Chemi-Con E92F351VND152MB80T
E92F351VND152MB80T picture photo
Mfg. Part Number
E92F351VND152MB80T
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
E92F351VND152MB80T.pdf
Availability of E92F351VND152MB80T
QUANTITY
E92F351VND152MB80T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F351VND152MB80T
Internal Part NumberEIS-E92F351VND152MB80T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)69 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.1A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.248" (82.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F351VND152MB80T
Related LinksE92F351VN, E92F351VND152MB80T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F351VND152MB80T Details Description
Related parts for E92F351VND152MB80T
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 30V 20MA SOT-23 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RECEPT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
CONN CAP SIZE 12 METAL CHAIN datasheet.pdf
OSC XO 8.448MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf