United Chemi-Con E92F401VND182MBA0T
E92F401VND182MBA0T picture photo
Mfg. Part Number
E92F401VND182MBA0T
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
E92F401VND182MBA0T.pdf
Availability of E92F401VND182MBA0T
QUANTITY
E92F401VND182MBA0T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F401VND182MBA0T
Internal Part NumberEIS-E92F401VND182MBA0T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.8A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)4.035" (102.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F401VND182MBA0T
Related LinksE92F401VN, E92F401VND182MBA0T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F401VND182MBA0T Details Description
Related parts for E92F401VND182MBA0T
KIT SPACER ASST ALUM 1500PC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0404 datasheet.pdf
MINITEK UNSHR VERT-CAL HEADR SMT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 8SIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 40MHZ 16QFN datasheet.pdf