Omron Automation & Safety D4E-2B20N
D4E-2B20N picture photo
Mfg. Part Number
D4E-2B20N
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SPDT .1A 125V C-ROL PLNGR
Datasheet Download
D4E-2B20N.pdf
Availability of D4E-2B20N
QUANTITY
D4E-2B20N Order Process
Ship out your order
Specifications of D4E-2B20N
Internal Part NumberEIS-D4E-2B20N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD4E-xN
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeCross Roller Plunger
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force, Torque1200gf
Release Force500gf
Pretravel0.060" (1.5mm)
Differential Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.118" (3.0mm)
Operating Position1.235" (31.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D4E-2B20N
Related LinksD4E-, D4E-2B20N Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
D4E-2B20N Details Description
Related parts for D4E-2B20N
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC CLE3T2 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 17-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5M OHM 1608 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 3POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf