Nichicon JJL0E268MSEGBB
JJL0E268MSEGBB picture photo
Mfg. Part Number
JJL0E268MSEGBB
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 2600UF 2.5V 20%
Datasheet Download
JJL0E268MSEGBB.pdf
Availability of JJL0E268MSEGBB
QUANTITY
JJL0E268MSEGBB Order Process
Ship out your order
Specifications of JJL0E268MSEGBB
Internal Part NumberEIS-JJL0E268MSEGBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesEVerCAP® JL
PackagingBulk
Capacitance2600F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 60°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)6.024" (153.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JJL0E268MSEGBB
Related LinksJJL0E26, JJL0E268MSEGBB Datasheet, Nichicon Distributor
JJL0E268MSEGBB Details Description
Related parts for JJL0E268MSEGBB
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 680 OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 140MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A datasheet.pdf
SOT23 PNP SILICON PLANAR MEDIUM POWER TRANSISTOR IC datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf