United Chemi-Con E92F421VNT152MC65T
E92F421VNT152MC65T picture photo
Mfg. Part Number
E92F421VNT152MC65T
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
E92F421VNT152MC65T.pdf
Availability of E92F421VNT152MC65T
QUANTITY
E92F421VNT152MC65T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F421VNT152MC65T
Internal Part NumberEIS-E92F421VNT152MC65T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)67 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.4A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.657" (67.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F421VNT152MC65T
Related LinksE92F421VN, E92F421VNT152MC65T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F421VNT152MC65T Details Description
Related parts for E92F421VNT152MC65T
RES 169K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-MSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
INC, 5-12VDC,LINE-DRIVER OUT datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 3GBIT 130VFBGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 13POS datasheet.pdf
MICRO 37C S 6" RBW NI datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf