United Chemi-Con E92F451VND821MB65T
E92F451VND821MB65T picture photo
Mfg. Part Number
E92F451VND821MB65T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
E92F451VND821MB65T.pdf
Availability of E92F451VND821MB65T
QUANTITY
E92F451VND821MB65T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F451VND821MB65T
Internal Part NumberEIS-E92F451VND821MB65T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)97 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.657" (67.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F451VND821MB65T
Related LinksE92F451VN, E92F451VND821MB65T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F451VND821MB65T Details Description
Related parts for E92F451VND821MB65T
TRANS NPN 300V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 15W 48V/12V SGL datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 8A 12 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH SPDT 10A 125V HNG RLR LVR datasheet.pdf
ADC 12BIT 500KSPS 1CH 8VSSOP datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 501MA 800 MOHM datasheet.pdf
SUPPORT, GUIDE, COLOR datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf