Stackpole Electronics Inc. CF2JT220R
CF2JT220R picture photo
Mfg. Part Number
CF2JT220R
Brief Description
RES 220 OHM 2W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF2JT220R.pdf
Availability of CF2JT220R
QUANTITY
CF2JT220R Order Process
Ship out your order
Specifications of CF2JT220R
Internal Part NumberEIS-CF2JT220R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)