United Chemi-Con E92F451VNT222MCA5T
E92F451VNT222MCA5T picture photo
Mfg. Part Number
E92F451VNT222MCA5T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
E92F451VNT222MCA5T.pdf
Availability of E92F451VNT222MCA5T
QUANTITY
E92F451VNT222MCA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F451VNT222MCA5T
Internal Part NumberEIS-E92F451VNT222MCA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.1A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F451VNT222MCA5T
Related LinksE92F451VN, E92F451VNT222MCA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F451VNT222MCA5T Details Description
Related parts for E92F451VNT222MCA5T
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.67A 26 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 0.82NH 500MA 60 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOT OPTICAL datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A FLEXIBLE ROD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.58"L X 3.11"W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 5POS .305M 16AWG datasheet.pdf