United Chemi-Con E92F501VNT122MC65T
E92F501VNT122MC65T picture photo
Mfg. Part Number
E92F501VNT122MC65T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
E92F501VNT122MC65T.pdf
Availability of E92F501VNT122MC65T
QUANTITY
E92F501VNT122MC65T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F501VNT122MC65T
Internal Part NumberEIS-E92F501VNT122MC65T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)83 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.6A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.657" (67.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F501VNT122MC65T
Related LinksE92F501VN, E92F501VNT122MC65T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F501VNT122MC65T Details Description
Related parts for E92F501VNT122MC65T
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP SMT datasheet.pdf
CONN TAB HSG .250 3POS BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 62.27VC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
SX1276 490/915MHZ RF MODULE WITH datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 11A TP-FA datasheet.pdf