Everlight Electronics Co Ltd EADCD040OA1
EADCD040OA1 picture photo
Mfg. Part Number
EADCD040OA1
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
THRU-HOLE 7-SEGMENT ORG
Datasheet Download
EADCD040OA1.pdf
Availability of EADCD040OA1
QUANTITY
EADCD040OA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EADCD040OA1
Internal Part NumberEIS-EADCD040OA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters2
Size / Dimension0.630" H x 0.795" W x 0.276" D (16.00mm x 20.20mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size0.40" (10.16mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorOrange
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating24mcd
Wavelength - Peak621nm
Power Dissipation (Max)60mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm), 8 Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EADCD040OA1
Related LinksEADCD, EADCD040OA1 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EADCD040OA1 Details Description
Related parts for EADCD040OA1
IC 1 LINE RING GEN CONTR 16-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 24V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR VERT 8-SOP datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf
EMI FILTER C TYPE datasheet.pdf
CAP 200F -20%, +50% 2.5V T/H datasheet.pdf